Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi
„Każde dziecko jest artystą” – mawiał Pablo Picasso, dopowiadając również, że „problem tkwi w tym, jak pozostać artystą, kiedy się dorosło”? Dziś o nas – dużych dzieciach.
01/06/2024
Jestem w trakcie przedpremierowej lektury kapitalnej książki poświęconej historii nie tylko PayPala, ale także sporej części technologicznych gigantów z Doliny Krzemowej. Więcej o tej nowości opowiem Ci w jednym z czerwcowych odcinków podcastu, już po jej premierze. Dziś przywołuję ją, ponieważ założycieli większości firm, które znamy łączy jedna rzecz. Jaka? Większość z nich sukces zawdzięcza wyobraźni, która jak mawiał Einstein „bywa ważniejsza niż wiedza. Ta jest ograniczona. Wyobraźnia otacza świat”.
Zwłaszcza świat dzieci.
Duże dziecko
Dziś Dzień Dziecka i strasznie mnie ciekawi, czy go obchodzisz? Ale uwaga – nie pytam o to, czy obchodzą go Twoje dzieci. Czy Ty go obchodzisz? Bez względu na wiek. Daj znać, a ja piszę dalej.
Nie zamierzam w tym wydaniu romantyzować dzieciństwa. Tak, jak każdy etap naszego życia ma ono swoje wady. Ma jednak sporo zalet, z których najważniejszą jest chyba niemalże niczym nieposkromiona wyobraźnia i beztroska. Jakoś tak się dzieje, że z roku na rok czytam więcej tekstów na temat dbania o swój dobrostan psychiczny, nauki odpoczynku czy w końcu jestem zasypywany „magicznymi” technikami ćwiczenia kreatywności.
Ale czekaj…?
Przecież za dzieciaka nie mieliśmy najmniejszego problemu, aby z kanapy zbudować zamek, obrócony fotel obrotowy taty zmienić w kierownicę autobusu lub ciężarówki, a dezodorant w mikrofon. Wyobraźnia dziecka pozwoliła nam nauczyć się mówić, pisać, czytać i tworzyć marzenia, na bazie tego co usłyszeliśmy, obejrzeliśmy, przeczytaliśmy i sami – odkryliśmy. I w tym momencie, większość tekstów kończy się smutnym, niewiele wnoszącym zdaniem:
A potem wydarzyła się dorosłość…
Tym razem tak nie będzie.
Nie, nie chcę Cię zachęcać do przewracania fotelu obrotowego w biurze z poniedziałek – spokojnie! Choć, to byłoby w sumie śmieszne…
Małe wielkie, nasze rzeczy
Zawsze dziwi mnie ta całą dyskusją dzieląca świat dzieci i dorosłych. Operacyjnie nie ma tutaj czego dzielić, bo to, że dorastamy i wydarza się życie, jest normalne i niewiele ma wspólnego z pielęgnowaniem w sobie dziecięcych super mocy.
Dzieje się tak z wielu powodów, ale chyba najważniejszy jest ten, że umyka nam ta zmiana obiektów zabawy. Robienie zamków z plażowych ręczników i poduszek zamieniamy na hobby. Na pasję. Na tę rzecz, która – jak mawia mój znajomy i autor jednego z kanałów na YouTube – jest nasza. Na Twoją rzecz. Rozmawialiśmy o tym szerzej w 315 odcinku podcastu.
Tylko, że hobby czy pasja, kojarzą nam się z dorosłością. Tak przemianował je kapitalizm, a przecież jako uczycie – łapania na coś zajawki – znamy je od przedszkola.
Antoine de Saint-Exupéry pisał:
Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.
I to właśnie tej amnezji warto regularnie poświęcać uwagę i jej zapobiegać. Nie poprzez wielkie zrywy, które prędzej uczynią nas bez grosza, niż przyniosą długoterminowy dobrostan i zadowolenie z własnego życia, ale poprzez – pielęgnowanie małych momentów. Naszych chwil.
Tak, jak za dzieciaka był czas zabawy na dworze, czas „Wieczorynki”, czas szkoły i czas budowania kolejki z tatą na dywanie – o czym pisałem w innym wydaniu, które idealnie uzupełnia to dzisiejsze – tak teraz o ten czas dla nas i naszych zajawek, bzików, hobby, pasji – zabawek – musimy zawalczyć.
Dla mnie są to:
sobotnie przedpołudnia ze zmieloną i zaparzaną w Chemexie kawą specialty, prasówką z całego tygodnia i książką,
niedzielne, długie i wolne treningi biegowe z podcastami w uszach i oddechem Żony biegnącej za mną,
deszczowa pogoda, przy której niemal automatycznie siadam do pisania, bo wiem, że słowa będą kleiły się same,
te wszystkie momenty, w których kupuję i składam kolejny zestaw LEGO, choć obiecałem sobie, że poprzedni będzie ostatnim,
kilkunastokilometrowe spacery w weekend i rozmowy w ich trakcie,
nagrywanie odcinków na tematy takie, jak ten dzisiejszy – totalnie osobiste,
momenty w trakcie spotkań ze znajomymi, po których wiem, że w domu czeka na mnie – dom, czyli: cisza, moje rutyny, muzyka, kawa i kot
cisza, w każdym momencie, w którym ją spotkam.
A co jest Twoją rzeczą?
Świętuj dziś w opór dzieciaku!
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Lokalny backup iOS/iPadOS – warto!
W odpowiedzi na szereg pytań o tę kwestię, które do mnie regularnie spływają (chyba za często wspominam o tym w podcaście…), postanowiłem szeroko opisać, jak tworzę lokalne kopię zapasowe danych ze swoich urządzeń mobilnych Apple. Dlaczego nie polegam tylko na iCloud?
Zapraszam do rozbudowanego poradnika →
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
MKBHD odwiedził laboratoria Apple, w których firma testuje swoje produkty → już same maszyny, które za to odpowiadają, przypominają małe dzieła sztuki…
iPadów prawie nikt nie sprzedaje → po wymianie na nowsze modele, wynika z nowego raportu Consumer Intelligence Research Partners (CIRP). Kompletnie mnie to nie dziwi. Szczegóły w tekście.
Kolejna, przyznam, że dość ciekawa, koncepcja komputra AR → a właściwie połączenia Magic Keyboard z okularami Ray-Ban Meta
Czy AI na komputerach Microsoftu zagrozi prywatności → czy może internet (a właściwie bańka Apple) znowu zrobił swoje…?
Badanie wyszukiwania Google ujawniło, że aż 25,6% wyszukiwań na komputerach stacjonarnych i 17,3% na urządzeniach mobilnych odbywa się bez kliknięć! → Co z tego wynika?
Jak naprawić wyniki wyszukiwania Google? → Świetny tip od Darka. Można także… przestać używać Google i przejść, na przykład, na DuckDuckGo.
Grupa naukowców stworzyła „Najczystszy krzem na świecie” → dzięki któremu ma się stać możliwe budowanie dużych komputerów kwantowych
Naukowcy z UCLA Health odkryli mechanizm, który tworzy wspomnienia → zmniejszając koszty metaboliczne, nawet podczas snu. Użyli nawet tzw. „mikroskopu matematycznego”, dzięki któremu mogli ujawnić wewnętrzne działanie neuronów! Istny kosmos…
Apple i Netflix szukają lepszego sposobu wynagradzania obsady seriali → chodzi równy podział zysków
🎧 PODCASTY I KINO
Jak połączyć sport i pomoc innym? → Szymon Makuch i jego bieg przez Karakorum
Lessons from traveling with kids, earthquakes and intentional use of technology → with Michael Sliwinski
O incelach, miejskich strachach, dzieciach i szkole w czasach AI →
7 zagrożeń cyfrowych, przez które możesz stracić pieniądze → obowiązkowy odcinek podcastu od Damiana (celowo linkuję do YouTube, aby łatwiej było Ci wysłać go rodzinie).
Czy można nakręcić świeży serial o podróżach w czasie? → Apple TV+ spróbowało i wyszło im całkiem nieźle. Rzuć okiem na „Dark Matter”. [SERIAL]
☕️ ZE ŚWIATA KAWY
Jutro, 2 czerwca, ukaże się kolejny odcinek kawowego podcastu „Kawa. Bo czemu nie?”, w którym opowiem Wam o moich, kawowych rutynach i ich znaczeniu w rozwoju domowego baristy. To te momenty, które pozwalają mi pielęgnować w sobie dziecko.
Odcinek krótki, ale bardzo osobisty. Mam nadzieję, że Was zainspiruję! Tymczasem życzę spokojnej, sobotniej kawy!
🎙 MÓJ NAJNOWSZY PODCAST →
#331 – Apple i firma, czyli wszystko o wynajmie sprzętu →
#330 – 52Notatki, czyli Przemysław Gerschman →