Pytanie, które zmieniło wszystko
To jedno z najważniejszych pytań, które warto regularnie zadawać samemu sobie. Dziś o tym, dlaczego tak jest i co ja mu zawdzięczam.
30/03/2024
Wszystko, wszędzie, naraz
Powyższy śródtytuł nie odnosi się tylko do głośnego filmu Dana Kwana i Daniela Scheinerta, ale jest świetnym podsumowaniem czasów współczesnych. To nie będzie jednak wydanie poświęcone temu, że wszyscy jesteśmy atakowani przez setki różnych bodźców każdego dnia. Będzie o konkretnej metodzie, która pomaga mi iść do przodu (jako człowiekowi i przedsiębiorcy) każdego dnia i z tą lawiną bodźców walczyć.
Jedną z rzeczy, z którą większość z nas się zmaga, jest decydowanie o tym, co określić jako niezbędne, a co nie. I nie chodzi mi teraz o skomplikowane matryce czy metody pozwalające ustawiać priorytety zadań w jakiejś aplikacji, czy na tablicy z kolorowymi karteczkami. To tylko narzędzia, ostatni etap drogi, jaką przechodzi nasza uwaga od momentu wstania z łóżka.
Przez ostatnią dekadę przeszedłem już chyba przez większość skomplikowanych metodyk zarządzania zadaniami, aplikacji czy książek na ten temat i wiesz co? Żadna z nich nie działała, dopóki nie trafiłem na pytanie sformułowane przez Grega McKeown.
Najważniejsza rzecz
Greg jest autorem bestselleru pt. „Esencjalista” – jednej z książek, która wg mnie powinna zostać włączona do programu edukacji na etapie liceum. Nie żartuję. Problemem systemu nauczania nie jest zły wybór lektur na języku polski, ale brak jakichkolwiek innych pozycji tłumaczących reguły współczesnego świata, prostym językiem. Ale to temat na inne wydanie.
Wracając. Greg radzi, aby na początku dnia zadać sobie to pytanie:
Jaka jest najważniejsza rzecz, którą mam dziś zrobić?
Być może najważniejszą rzeczą, którą musisz dziś zrobić, jest ukończenie projektu w pracy. A może jest to spędzenie czasu z członkiem rodziny lub przyjacielem, albo… odpoczynek?
Określenie tego, co jest najważniejsze każdego dnia, nadaje mu kierunek. Robiąc to dzień po dniu uczę się rozpoznawać, co dla mnie jest najważniejsze. Tak życiowo.
Warto to pytanie umieścić w miejscu, w którym będziesz je często widzieć. Dostosowując to do współczesności, polecam ustawić je sobie na tapecie ekranu blokady telefonu i komputera. Ja mam je również przyklejone na żółtej karteczce w łazience, bo to jedno z miejsc, które odwiedzam z samego rana.
Wdaje Ci się zbyt proste, aby było skuteczne?
Siła jednej rzeczy
Na początku trudno będzie wskazać najważniejszą rzecz na dany dzień. To normalne, ale z czasem świadomość tego, że tak postawione pytanie zawęża opcje wyboru do – JEDNEJ – okaże się bardzo wyzwalająca!
Polecam spróbować wdrożyć ten pomysł choćby na jakiś czas. Pozwoli to uwadze widzieć wspomniane pytanie i przetwarzać je raz za razem. Wnioski mogą być bardzo przydatne w długim horyzoncie czasowym, a na ten stawiam od zawsze.
Dobrych świąt życzę, a w ich trakcie – szczególnie – warto zapytać siebie:
Jaka jest najważniejsza rzecz, którą mam dziś zrobić?
PS. To pytanie stawiam sobie zawsze przed startem jakiegoś biegu lub zawodów. Pozwala mi przekierowywać 100% uwagi na mój ukochany sport. W ostatni weekend udało mi się poprawić życiówkę na 5 km! Po więcej zapraszam na Stravę.
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
⌘+⌥+V
Używasz macOS? Znajomy zwrócił mi uwagę na pewien skrót klawiszowy, który nie tylko wkleja plik w miejscu docelowym, ale także usuwa go z oryginalnej lokalizacji. Nie różni się więc niczym od Wytnij-Wklej w systemie Windows.
Oto on:
⌘+⌥+V
Człowiek uczy się całe życie.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Czytam ostatnio ciekawą książkę, którą chcę polecić Ci w pierwszej kolejności. Mowa o → „Lunch z liderami. Drugie danie. 51 nowych spotkań z tymi, którzy zmieniają bieg” autorstwa Financial Times. W Polsce wydało ją wydawnictwo Znak Literanova. Kapitalna pozycja, która otwiera oczy na wiele aspektów sytuacji geopolitycznej, technologicznej i społecznej świata.
Konferencja WWDC 2024 → rozpocznie się 10 czerwca od Apple Event.
Apple pozwane przez Amerykański rząd → odpowiada.
Oficjalnie: Apple Vision Pro pojawi się w Chinach → jeszcze w tym roku.
Agenci AI są przyszłością. → Szybko zapominamy o chatbotach.
Temat szerzej omawiałem w wydaniu zatytułowanym „Boty, asystenci i agenci jutra” →
Badania pokazują, że zatrudnieni w hybrydowym modelu pracy → są szczęśliwsi i rzadziej odchodzą z firm, ale ogólna produktywność względem osób pracujących w biurach jest taka sama.
🎧 PODCASTY I KINO
Piotr Stankiewicz: jak nie bać się śmierci i żyć pełnią życia? → W końcu Piotr pojawił się w Imponderabiliach Karola Paciorka.
Brian Tong porozmawiał z szefostwem Apple → jeżdżąc wózkiem golfowym po Apple Park. Bardzo mięsiste wyszły te rozmowy – polecam obejrzeć z uwagą. [WIDEO]
Mikrofon trzeba mieć zawsze przy sobie → Daniel Kondraciuk o głosie, budowaniu kariery i pokorze.
Facebook przegrywa przed polskim sądem. Nie może banować jak chce. → Co to dokładnie oznacza dla nas, użytkowników?
Greg Hoffman: CMO Nike o roli emocji w projektowaniu → świetna rozmowa w podcaście Design Better, który polecam śledzić.
Jaka przyszłość czeka projektowanie i architekturę? → Ciekawa rozmowa w ramach Strefy Designu Uniwersytetu SWPS [WIDEO]
☕️ ZE ŚWIATA KAWY
Ukazał się nowy odcinek podcastu „Kawa. Bo czemu nie?”, w którym szczegółowo omawiam to, z jakich urządzeń i akcesoriów kawowych korzystam.
Opowiadam o tym, jak zmieniało się to na przestrzeni ostatnich 7 lat oraz zdradzam, od czego warto zacząć przygodę z kawą specialty dziś.
30/03 powinno być. 😉