Motywy przewodnie kontra cele
Wiesz, dlaczego ludzi tak wkurzają pytania o to, co osiągną za N-lat? Pytamy o jednostkowe, mimo wszystko krótkoterminowe, cele zamiast o długofalowe motywacje do zmian. Dziś o tym.
04/05/2024
Cel
Być może podobnie jak Ty, mam lekką alergię na retorykę, która karmią nas internetowi guru produktywności. Źle rozumianej produktywności. Chodzi o te wszystkie hasła typu: „Uczyń z tego cel! Wyznacz cele! Bez celu nie wiesz, co robisz”. Kiedyś ulegałem tej retoryce. Powiedzieć, że czasami, to jak nic nie powiedzieć.
Potem odkryłem, że cel – sam w sobie – nawet jeśli spełnia założenia tzw. metody SMART, czyli jest: skonkretyzowany (ang. Specific), mierzalny (ang. Measurable), atrakcyjny (ang. Attractive), realny (ang. Realistic) oraz terminowy (ang. Timely) – nie gwarantuje jeszcze jego osiągnięcia i trwałej zmiany.
Żadna metoda nie sprawi, że dostaniesz gwarancję wyciągnięcia długofalowych i trwałych lekcji z drogi, którą i tak trzeba będzie pokonać w drodze do osiągnięcia celu.
Dlatego kilka lat temu przestałem traktować cele, jako metrykę. Stały się narzędziami, które osadzam w danym okresie czasu. Miesiącu, kwartale czy roku. I ten ostatni przedział czasu jest fundamentem dla ich wyznaczania. Ale jak to?
Już tłumaczę.
Staram się, aby każdy rok miał swój określony, zdefiniowany motyw. Nie szukam go za pomocą skomplikowanych technik czy mądrych książek, ale przeprowadzając skuteczną retrospekcję i grudniowe podsumowanie, kończącego się roku. Pisałem o tym w dedykowanym wydaniu tego newslettera →. Jeśli prowadzisz na bieżąco dziennik (o tym posłuchasz tutaj →) to bardzo łatwo widać potem, co powinno być główną ideą nadchodzących 12 miesięcy.
2024 rok jest dla mnie rokiem wytrwałości.
To ona jest jego motywem przewodnim i fundamentem większości celów, które są dla mnie istotne. Dlaczego motyw jest skuteczniejszy i pewniejszy niż samotny, goły cel?
Motyw
Świadomość motywacji naszych działań jest istotna z trzech powodów:
Powoduje, że nasze działania są długofalowe, ponieważ dotyczy stanu, w jakim jest nasza psychika. Nasze „być”, a nie krótkoterminowego, jednostkowego działania.
Pozwala skutecznie filtrować pomysły i unikać wyznaczania celów dla samego ich posiadania. Świetnym przykładem jest tutaj przebiegnięcie określonego dystansu. „Przebiegnę maraton” – ale po co? Czego dzięki temu się dowiem?
Inaczej brzmi:Przebiegłem maraton i dowiedziałem się, jak smakuje ten dystans oraz jak świadomość mojego ciała, wytrwałość i dotychczasowe treningi, sprawdziły się na trasie. Dzięki temu wiem lepiej, co mogę poprawić następnym razem.
Motywy naszych działań czy całego roku, są kotwicami bezpieczeństwa. Pozwalają zachować intencjonalnie wybrany kierunek, gdy świat dookoła mówi: „To się nie uda”. Nawet jeśli się nie uda, mamy bowiem świadomość, że sama droga już czegoś nas nauczyła.
Zauważ również, jak sformułowałem mój maratoński cel, przytoczony powyżej. Był napisany w trybie dokonanym. Wiesz dlaczego?
Ponieważ tak sformułowane zdanie jest dla mnie pewnego rodzaju klatką – zdjęciem – z przyszłości. Dążę do tego, aby po dniu startu było nadal aktualne i prawdziwe, ale nawet jeśli nie przebiegnę tego dystansu, takie będzie. Ktoś powie: „Ale to działa demotywująco!”. Tylko wtedy, gdy nie znasz motywu tych działań. Dlatego są tak ważne!
Spróbuj nie myśleć o specyficznym projekcie. O tym co dokładnie, zadaniowo, musisz wykonać w ciągu 10 lat. Raczej poszukaj motywu najbliższego roku. Pomyśl kim chcesz się w ciągu niego stać? Dokąd i po co ma to prowadzić?
Przechodzimy do technologicznej porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Jak odróżnić podrobione AirPods od oryginałów? 🎧
Powyższe pytanie często trafia na moją skrzynkę mailową. Problem jest spory, ponieważ firmy specjalizujące się z produkcji podrobionych słuchawek od Apple, osiągnęły już niemal perfekcję.
Jeśli nie chcesz stracić kilkusetzłotych (albo więcej…) zapoznaj się z trzema poniższymi materiałami:
Mam nadzieję, że pomogłem.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Polacy wśród laureatów Apple Swift Student Challenge 2024! → Przeczytaj wywiad z tymi młodymi programistami, którzy wkrótce odwiedzą Apple Park. To ogromny sukces Polaków!
Boston Dynamics, po 11 latach, odesłało na emeryturę swojego najpopularniejszego humanoidalnego robota. → Zobacz jego następcę, zasilanego w całości energią elektryczną!
Czym zajmuje się projektant interakcji sprzętowych? → I jak wyglądał wczesny prototyp iPhone’a? Zdradzę, że zajmował prawie całe pomieszczenie…
Projektujesz aplikacje lub lubisz ładny design? → Zajrzyj po inspiracje.
🎧 PODCASTY I KINO
Zacznę od serialowej polecajki wprost idealnej na majówkę → Jakie dźwięki wydaje nasza Planeta? Zapraszam „Earthsounds” od Apple TV+. Koniecznie na dobrych słuchawkach, a najlepiej sprzęcie ze wsparciem dla Dolby Atmos. [SERIAL]
Apple przygotowało także 3-godzinną playlistę → na bazie tego serialu, która stanowi kapitalne tło do medytacji
“I Decapitated the MacBook Air“, with Federico Viticci → kapitalna rozmowa o 15-leciu serwisu MacStories, byciu twórcą i pasji do technologii.
O ściemach w górach. Kto kłamie i dlaczego? → Kamila Kielar w świetnej formie.
Zwroty, które odmienią Twoją rozmowę rekrutacyjną → o ile rekruter będzie miał lepszy angielski niż Ty…
☕️ ZE ŚWIATA KAWY
Aplikacje na telefon dla (dziwnych) kawoszy? Jest ich całkiem sporo. James Hoffmann, jak zwykle niezawodny, w najnowszym wideo na swoim kanale, przyjrzał się większości z nich. W tym te, których zdecydowanie radzi unikać…
Od siebie, zwłaszcza w kontekście majówki, polecam niezmiennie – European Coffee Trip →. Pomoże znaleźć dobre miejsce z kawą i jedzeniem!
Wolisz papier? Sprawdź drugie wydanie przewodnika Coffee Spots Polska → od Agi Bukowskiej i Krzyśka Rzymana. Wkrótce pojawią się w moim kawowym podcaście.
„Kawa. Bo czemu nie?”
Już jutro – 5 maja – w podcaście rozmowa o tej warstwie kawowego biznesu, o której mówi się stosunkowo mało, choć jest istotnym elementem kawowej kultury. Z Maćkiem i Mateuszem z TRIGGER Roastery porozmawiamy o marketingu w kawie.
Dobrym narzędziem do tego, aby kalibrować się do swojego motywu jest pytanie kontrolne przy podejmowaniu decyzji:
"Pod jakim kątem teraz optymalizuję?/What are you optimising for?"
Czasami nowy projekt, czy cel wygląda bardzo atrakcyjnie. Ale po przystawieniu do takiej miarki optymalizacji może się okazać, że to nie jest dobry czas i miejsce.