5 skrótów i automatyzacji dla iOS, iPadOS i watchOS, z których najczęściej korzystam
Na czym polega siła aplikacji Skróty od Apple? Jak zacząć z nimi przygodę? Poznaj 5 skrótów i automatyzacji, które pomagają mi każdego dnia.
07/09/2023
Chłopie, daj jakiś konkret!
Pisaliście, mówiliście, pytaliście (niektórzy nawet wyrażali osobiście naprawdę spore zdziwienie – dzięki Kaja!). „Kiedy do jasnej… będzie jakiś tekst lub podcast na temat przykładowych skrótów, które ponoć tak wiele Ci ułatwiają?!”
W tym wydaniu. Zamiast standardowej sekcji z poradą tygodnia, ponieważ całe nią jest. Proszę zatem już nie krzyczeć, wziąć łyk kawy i w skupieniu przeczytać to wydanie newslettera. Dobrej zabawy!
Czym są Skróty?
Apple kupiło w 2017 r. popularną aplikację Workflow, która pozwalała budować skrypty, wykonujące ułożoną lub zaprogramowaną przez użytkownika, kolejkę czynności – automatycznie.
Firma zintegrowała i znacznie rozbudowała zakupione mechanizmy twórców Workflow, w systemach iOS, iPadOS, macOS i watchOS. Teraz nazywa się to właśnie Skróty (ang. Shortcuts) i pozwala w łatwy sposób budować coś na zwór mikro-aplikacji, wykonujących to, co im każemy.
Skróty są domyślnie zainstalowane w systemach Apple, jako samodzielna aplikacja, a jeśli jej nie macie – znajdziecie ją w App Store.
Skąd mam wiedzieć, że potrzebuję skrótu?
Z obserwacji Twojej codzienności. Jeśli wykonujesz powtarzalne czynności, np. zawsze wchodząc do pracy, włączasz w telefonie tryb „Nie przeszkadzać!”, albo wyłączasz lub włączasz dzwonki po wejściu do domu, albo słuchasz w drodze do pracy tej samej playlisty – to na 99% nie musisz tych rzeczy uruchamiać ręcznie. System może to zrobić za Ciebie na bazie warunków środowiskowych lub akcji wyzwalających. Przykład? Gdy telefon podłączy się do samochodu przez Bluetooth, iOS może od razu uruchamiać w Apple Music wybraną playlistę.
Najlepiej uczyć się Skrótów samemu, choć są gotowe, bardzo rozbudowane kursy. Dlaczego? Ponieważ wówczas:
Poznamy możliwości samej aplikacji Skróty.
Zapoznamy się z jej interfejsem.
Jeśli sami coś zbudujemy – będziemy chcieli budować dalej!
Więcej na ten temat posłuchasz w dwóch odcinkach podcastu z Miłoszem Bolechowskim (człowiek korzysta z 800 skrótów…):
Przewagą Skrótów, po przejęciu przez Apple, jest maksymalnie uproszczony interfejs. Chcesz, aby coś zadziało się z baterią? Wpisz w pole wyszukiwania słowo „bateria” (lub ang. battery) i zobacz na liście dostępne do wykonania akcje.
Firma umożliwia też programistom zewnętrznych aplikacji wpinanie własnych akcji w Skróty.
Dlatego właśnie to narzędzie jest, wg mnie, najpotężniejszą aplikacją, którą Apple (i tylko Apple!) oferuje w swoim ekosystemie.
Personal Automation
W aplikacji Skróty znajdziemy zakładkę Automatyzacje i to tak naprawdę dopiero ona, uwalnia całą naszą kreatywność! Stworzenie skrótów to jedno, ale dzięki możliwości wykonywania ich w ramach określonych parametrów – a nawet łączenia kilku za sobą (!) – możemy oddać systemom to, co sami wykonywalibyśmy ręcznie. Mrówczą robotę.
Gdzie szukać gotowych skrótów?
Największym na świecie źródłem gotowych skrótów jest katalog stworzony przez załogę serwisu Mac Stories. Znajdziesz go tutaj →
Pamiętaj, że jeśli widzisz u kogoś ciekawy skrót lub taki posiadasz, możesz podzielić się nim ze znajomym lub znajomą. Apple umożliwia udostępnianie pojedynczych skrótów za pomocą unikatowych linków lub AirDrop.
Z jakich skrótów korzystasz Krzysiek najczęściej?
To pytanie zadano mi w formularzu Q&A → wiele razy. Zatem poznaj 6 (z kilkudziesięciu) skrótów, które pomagają mi każdego dnia.
Celowo nie wybierałem takich, które np. oprawiają screenshooty w ramkę (przez co przygotowanie poniższych grafik zajęło mi 5 sekund), ale takie, które są bardziej uniwersalne.
Blokowanie orientacji ekranu w konkretnych aplikacjach
Ile razy zdarzyło Ci się, że leżąc na boku w łóżku, chcesz odpisać na wiadomość, a ekran nagle zmienia orientację z wertykalnej na horyzontalną? Nie musi tak być! Wystarczy zbudować automatyzację, która włączy za nas blokadę orientacji ekranu w pozycji wertykalnej (pionowej), gdy uruchomimy wybraną aplikację (lub klika aplikacji!) i drugą – wyłączającą tę blokadę, gdy opuścimy te samą aplikację/aplikacje. Ja korzystam z tego również w Instapaper i innych aplikacjach, które służą do czytania – w układzie pionowym.
Oszczędzanie baterii
Oprócz bardzo rygorystycznej personalizacji powiadomień (większość mam wyłączonych) to właśnie ta autoryzacja pozwala mi ładować Apple Watch co 1,5 dnia (a model Ultra co 4 dni). Skróty pozwalają zautomatyzować moment włączania Trybu Oszczędzania Energii, w zależności od naszych preferencji. Polecam ustawić tak, jak na poniższym screenie.
To samo możesz zrobić w odniesieniu do Apple Watcha.
Wł/wył ekranu Always On
W moim Apple Watchu oraz iPhonie każdego dnia o 6 rano aktywuję automatycznie ekran Always On, a dezaktywuję o 18. Po co? A no po to, aby oszczędzać od tej godziny baterię i nie mieć rozproszeń przy końcu dnia. Mało osób, tak naprawdę, potrzebuje ciągle włączonego ekranu po 18. Serio!
Aby to zadziałało, zbuduj po dwie automatyzację – odpowiednio dla Apple Watcha i iPhone’a. Jedna ma włączać a druga wyłączać Always On w każdym z urządzeń o określonej godzinie.
Hashtagi
Prowadzisz społecznościówki albo często korzystasz z tych samych hashtagów? Zamiast tracić czas na ich ręczne wpisywanie, stworzyłem sobie skrót, po wybraniu którego system wyświetla przygotowaną przeze mnie listę gotowych setów hashtagów, pogrupowanych wg. kategorii.
Wystarczy, ze zaznaczę wybrane i od razu zostaną one skopiowane do schowka. Gotowe! Wystarczy wkleić.
Wysyłanie linków do konkretnej notatki
Ostatnią inspiracją niech będzie przygotowywanie tego newslettera. Dzięki prostemu skrótowi, który zagnieżdża się w menu Udostępnij, gdy trafię na ciekawą stronę, podcast, obrazek (cokolwiek) – wystarczy, że wybiorę pozycję „🗞️ Do newslettra” i… dana rzecz trafi do notatki w systemowej aplikacji Notatki, o tej samej nazwie.
Gdy siadam do pisania kolejnego wydania, po prostu tam zaglądam i mam już część pracy za sobą.
Pracuję nad większą publikacją dotyczącą Skrótów. Jeśli spodobały Ci się powyższe inspiracje – daj mi o tym znać w poniższej ankiecie.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Zacznę nietypowo, bo chciałbym polecić Ci książkę, którą w mojej ocenie najlepiej przeczytać właśnie podczas trwającej jesieni → „Ego Is the Enemy” Rayana Holidaya to prawdziwy maraton, który warto przebiec z samym sobą. Serio, sprawdź się! Polecam lekturę angielskiego oryginału, ponieważ polski przekład w wielu miejscach kuleje.
Masz nowego iPhone’a 15 Pro? → Przeczytaj na temat tego, jak wykorzystując systemowe Skróty, rozszerzyć możliwości nowego przycisku akcji.
Załoga serwisu MacStories, jak co roku, nie zapomniała o żadnym z nowych systemów, wydanych tej jesieni na urządzenia Apple. → Tym razem polecam Ci zajrzeć do recenzji tvOS 17.
Bardzo smutne dane dotarły do mnie w trakcie sobotniej lektury zeszłotygodniowego wydania newsletterowego magazynu Brief → Z analizy organizacji o nazwie Age UK wynika, że 46% osób w wieku 65 lat i więcej nie potrafi wykonać ośmiu najważniejszych czynności związanych z korzystaniem z Internetu: włączenia urządzenia, wprowadzenia wymaganych danych logowania do konta, znalezienia i otwarcia potrzebnych aplikacji, zabezpieczenia danych logowania i hasła, dostosowanie ustawień urządzenia pod siebie oraz […] korzystania ze stron internetowych. Magazyn Brief znajdziesz tutaj →
W tym samym miejscu trafiłem na inną, równie ciekawą statystykę dotyczącą grupy społecznej; stojącej na drugim biegunie społecznego dyskursu dot. cyfryzacji → 93% respondentów jest zdania, że technologia ułatwia codzienne życie i 84% chciałoby wiedzieć więcej na jej temat i na temat korzyści, jakie może dawać. 55% ankietowanych byłoby gotowe zapłacić za produkt, czy usługę, która wyręczałaby ich w obowiązkach i pozwalała oszczędzać czas. Pełne badanie znajdziesz tutaj →
Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła starania eksperymentatorów → a przyznane nagrody Nobla z fizyki trafiły do: Anne L’Huillier, Ferenca Krausza oraz Pierre’ego Agostini za badania nad światłem. „Dokładność metody badawczej odkrytej przez laureatów Nagrody Nobla pozwala dosłownie „zajrzeć” do elektronów znajdujących się wewnątrz cząsteczek i atomów”.
🎧 PODCASTY I KINO
Jak wyglądało życie chłopca z Polski w USA → rozmowa z Dave’em z Ameryki, który zdradza naprawdę wiele z tego, o czym nie przeczytasz w nagłówkach największych krajowych i zagranicznych portali.
Chat GPT ma zyskać głos i wzrok → czyli przegląd nowości AI oraz ważny proces o „przyszłość internetu”. Techstorie, jak zwykle trzymają poziom.
George Russell opowiedział w oficjalnym podcaście F1 → o swojej drodze do absolutnego TOPu w tym sporcie. Jest sporo o dzieciństwie Brytyjczyka.
Możesz nie znać nazwiska Eda Catmulla, ale prawie na pewno znasz jego pracę. → Jako współzałożyciel Pixar, jest on odpowiedzialny za pomoc w tworzeniu filmów, począwszy od oryginalnego „Toy Story”.
Michael Pollan w gościnym występie u dr Sanjaya Gupty → w jednym z moich ulubionych podcastów, czyli „Chasing Life”. Odcinek na temat kofeinowego mózgu, czyli w sam raz, jako most do kawowych polecajek.
☕️ #Przefiltrowane
Vouge Polska wybrał najlepsze kawiarnie specialty w Warszawie → i muszę przyznać, że zgadzam się z większością ich rekomendacji.
Październik to dobry czas na pogłębienie swojej wiedzy kawowej → a jeśli przy okazji można poćwiczyć swój angielski, miejsce jest tylko jedno: „Barista Magazine”.
Każdy fan kawy wysokiej jakości, prędzej czy później zapragnie mieć swój młynek Commandante → ja na swój MK3, sześć lat temu, zbierałem pół roku. Dziś firma przeszła samą siebie i zaprezentowała najdroższy model w historii. Od razu uprzedzam – nie, nie trzeba mieć Comesia, aby dobrze parzyć kawę.
PS. W formularzu Q&A → pojawiło się trochę pytań o moje kawowe hobby, zatem obiecuję już dziś odpowiedzieć na nie końcem miesiąca, w kolejnym odcinku formatu #Przefiltrowane.
🎙 MÓJ NAJNOWSZE PODCASTY →
#291 – Chcę do IT i co dalej? (dr Marek Psiuk) →
#290 – iPhone 15 Pro, Apple Watch Series 9 i nowe akcesoria od Apple →
poprosze o więcej inspiracji 🙂
Świetny i przydatny tekst 🙂 A czy mógłbyś podzielić się tym instagramowym skrótem? Albo jakimś poradnikiem krok po kroku jak go zrobić? 🙂