Sport na celowniku Apple
Apple zaprezentowało Apple Sports. Nie jest to tylko aplikacja, a nowa marka, której warto się bacznie przyglądać w najbliższych latach. Dlaczego?
02/03/2024
Wszystko w jednym miejscu
21 lutego Apple zaprezentowało nową aplikację Apple Sports. To jednak zdecydowanie coś więcej niż może się wydawać większości komentujących z branży.
Moją uwagę na ten temat zwróciła załoga podcastu Upgrade, która w jednym z odcinków słusznie zauważyła, że mocniejsze angażowanie się Apple w świat sportu jest szczególnie widoczne w ostatnich latach i nie jest przypadkowe.
Na początek zacznijmy od tego, co robi Apple Sports?
Aplikacja jest na ten moment dostępna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Ograniczenie to ma swoje powody, o czym w dalszej części.
Apple Sports na bieżąco informuje fanów o wynikach rozgrywek następujących lig:
MLS
NBA
Koszykówka NCAA (mężczyzn i kobiet)
NHL
Bundesliga
LaLiga
Liga MX
Ligue 1
Premier League
Serie A
Z czasem w aplikacja ma dostać dane z kolejnych, w tym: MLB, NFL, NCAAF, NWSL i WNBA na nadchodzące sezony.
I tutaj zaczyna się najciekawszy wątek.
Usługi, czyli nowy fundament Apple
Obecnym światem rządzą – dane. Aby Apple mogło zaoferować to, co otrzymaliśmy w ramach Apple Sports, musiało podpisać umowy z poszczególnymi podmiotami odpowiedzialnymi za gromadzenie danych na temat rozgrywek – i to w czasie rzeczywistym. Nie jest jasne, skąd te dane pochodzą, ale zbudowanie systemowej aplikacji, która docelowo ma być głównym agregatorem maksymalnie dużej liczby, podawanych na żywo danych dotyczących sportowych rozgrywek z całego świata – to nie lada wyzwanie.
Eddy Cue (senior vice president of Services), czyli osoba odpowiedzialna w szeregach Apple za usługi jest wielkim fanem sportu. Jego osobistą misją wydaje się być właśnie Apple Sports. I to nie rozumiane, jako aplikacje – a całkowicie nowa marka, którą firma właśnie stworzyła.
Apple Sports moim zdaniem będzie w przyszłości tym, czym dziś jest Apple TV+.
Apple jako jedyna firma na świecie ma wystarczająco dużo pieniędzy, pomysł, odpowiedniego klienta i zaplecze, aby wykupić prawa do sporej części sportowych transmisji. Tak, w tym Formuły 1, na co prywatnie mocno liczę.
Gromadzenie i prezentowanie danych, trzymając się nadal wyścigów samochodowych, to jednak coś zupełnie innego niż to, co obecnie potrafi nowa aplikacja. Apple musiałoby kupić takie usługi, jak dla Box Box i zatrudnić jeszcze sporo osób, aby móc wprowadzić bardzo szerokie spektrum sportowych rywalizacji na platformę Apple Sports.
I moim zdaniem prędzej niż później to zrobi.
Apple Vision Pro może być tego katalizatorem. Koncepty interaktywnych, przestrzennych aplikacji dla visionOS, takie jak ten:
mogą być celem Cue. I miałoby to sporo sensu.
Już wkrótce wszyscy użytkownicy Apple Vision Pro będą mogli oglądać rozgrywki MLS (obecnie część Apple TV, na wyłączność) dzięki pierwszemu w historii filmowi sportowemu nagranemu i transmitowanemu w całości w Apple Immersive Video.
Widzowie poczują każdy przyspieszający bicie serca moment w 8K 3D ze 180-stopniowym polem widzenia i dźwiękiem przestrzennym,
który przeniesie ich na murawę.
To już się dzieje.
Usługi Apple stanowią obecnie drugą gałąź przychodów firmy (zaraz po iPhonie), a ich sprzedaż z rok do roku i kwartał do kwartału rośnie w niesamowitym wręcz tempie.
Czas pokaże, co Apple będzie w stanie zdziałać w świecie sportu, ale jeśli im nie uda się zostać globalnym agregatorem transmisji – to wątpię, że ktokolwiek inny się na to pokusi.
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Wszyscy próbują konwenterować audio na tekst. A co, gdy zajdzie potrzeba wykonania odwrotnej operacji?
Z pomocą przyjdzie usługa Article.Audio, która robi dokładnie to. Umożliwia przekształcenie dowolnego tekstu (na przykład artykułu) w wersję audio.
Wystarczy podać link do artykułu, jego treść lub przesłać plik PDF. W darmowej wersji istnieje ograniczenie długości tekstu. Pełna wersja kosztuje 19 USD.
Tak, obsługuje język polski.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
iMessage z PQ3 to sensacja → aktualizacja wprowadza postkwantowy protokół kryptograficzny!
Komputery przestrzenne → nowy paradygmat interakcji?
Pojawił się pierwszy koncept systemu visionOS 1.0 → którego premiera może odbyć się podczas tegorocznej konferencji WWDC.
Tutaj natomiast znajdziesz propozycję → graficznego odświeżenia iOS 18. Moim zdaniem zmiany będą wiele większe.
Samsung pokazał inteligentną obrączkę Galaxy Ring → czekam na ruch Apple!
MiniTouch to sensor opracowany przez badaczy z Włoch i Szwajcarii → który umożliwi osobom korzystającym z protez kończyn odczuwać różnicę temperatur dotykanych przedmiotów!
Adobe tworzy nowy zespół ds. badań nad → generatywną sztuczną inteligencją w wideo.
Na koniec ciekawy zestaw tapet → dla fanów Apple.
🎧 PODCASTY I KINO
W roli uzupełnienia tematu wydania → polecam ostatnią rozmowę chłopaków z podcastu Upgrade (od 41 minuty).
Bartkowi udało się w 18 minut → wytłumaczyć czym jest ekosystem Apple. Dla początkujących – to doskonały materiał. [WIDEO]
Na czym polega egzamin na obywatelstwo USA? → Posłuchaj historii Sylwii i Kuby, którzy byli gośćmi także mojego podcastu.
Kolejny, kapitalny odcinek Darii Abramowicz → tym razem poświęcony radzeniu sobie z niepowodzeniami. Uwaga – nie tylko w sporcie!
Do kompletu z poprzednim, podrzucam Ci ost. odcinek „Myślnika Stankiewicza” → poświęcony budowaniu właściwych alternatyw,
a jego idealnym uzupełnieniem będzie ten → odcinek podcastu „Lepiej Teraz”.
☕️ ZE ŚWIATA KAWY
Ukazał się drugi odcinek mojego podcastu o kawie pt. „Kawa. Bo czemu nie?”→ w którym rozmawiam o kawowych trendach na 2024 rok. Gościem: Wiktor Borowski.*
W kawowym podcaście Pawła → możecie natomiast posłuchać relacji z Warszawskiego Festiwalu Kawy.
James Hoffman przyznaje otwarcie → że mylił się co do kaw bezkofeinowych. *O tym także rozmawiam z Wiktorem u siebie. [WIDEO]
Zniżka dla Ciebie
Lubisz ładne gadżety? Zajrzyj na stronę The Grid Studio. Jeśli zrobisz to z tego linku, dostaniesz 10% zniżki na swoje zamówienie.
Więcej o byciu geekiem i o tym, dlaczego to jest OK, opowiadałem w tym odcinku podcastu.