Medycyna i świat komputerów przestrzennych
Wracam do tematu Apple Vision Pro i robię to celowo, tuż po tym, jak Apple pochwaliło się kolejnymi przykładami zastosowania nowego komputera w medycynie. Po to m.in. powstał najpierw w wersji Pro.
16/03/2023
„Dlaczego nie zaczęli od tańszej wersji!?”
Od momentu premiery sklepowej Apple Vision Pro, a nawet samej zapowiedzi tego urządzenia podczas zeszłorocznej konferencji WWDC 2023, powyższe pytanie dostałem od Słuchaczy, ludzi z branży i znajomych dziesiątki razy. Od samego początku odpowiadałem na nie tak samo:
Wersja Pro nie ma być komputerem dla mas, ale narzędziem, które pomoże wybranym branżom i być może, dzięki niemu, powstanie coś na wzór Waszych wymarzonych okularów Apple Glass.
Dziś podtrzymuję to stanowisko, a samo Apple pokazuje niemalże w każdym miesiącu, jak ich pierwszy komputer przestrzenny pomaga np. branży medycznej. I na tym wątku warto na chwilę się zatrzymać.
„Kolano pana Nowaka – plan”
W udostępnionym 11 marca na łamach międzynarodowego centrum prasowego Apple materiale możesz znaleźć przykłady ostatnich wdrożeń aplikacji na – raczkujący jeszcze – system visionOS.
Przykładowo aplikacja myMako wykorzystuje możliwości 3D Vision Pro w celu usprawnienia planowania zabiegów chirurgicznych, zapewniając chirurgom intuicyjny i dynamiczny sposób prezentacji ich planów pacjentom.
Epic Systems przenosi zarządzanie dokumentacją pacjenta na nowy poziom dzięki Epic Spatial Computing Concept, umożliwiając pracownikom służby zdrowia interakcję z danymi pacjenta za pomocą intuicyjnych gestów i obliczeń przestrzennych.
Jeszcze inne pozwalają ćwiczyć operacje lub po prostu uczyć się anatomii w sposób do tej pory nieosiągalny w tym przedziale cenowym. Owszem, prawdą jest, że tego typu symulacje 3D zaawansowana branża medyczna wykorzystuje od lat, ale jeszcze nigdy urządzenie dostępne w sklepie, nie było w stanie przekonać twórców aplikacji, aby zaufali jego platformie. Apple to już się udało, a dzięki temu rzesze ośrodków badawczych czy uczelni wyższych będą mogły zaoferować zupełnie nowy poziom fragmentów edukacji medycznej.
Więcej informacji można znaleźć w pełnym artykule Apple, do którego zachęcam sięgnąć!
Apple Vision Pro potrzebuje… samo Apple
Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, to inkubując kolejne lata ten produkt, firma nie wypuściłaby go nigdy i nie miałaby żadnych szans zbliżyć się choćby do realizacji czegoś bardziej miniaturowego. Np. wspomnianych okularów Apple Glass w przyszłości.
Dzięki temu, że rynek profesjonalnych branż i przede wszystkim deweloperzy już mogą testować (chociażby w symulatorach środowiska Xcode) to, jak komputer przestrzenny wykorzystać w pełni. Apple zbiera opinie i samo może robić dokładnie to samo. To właśnie dlatego na start system visionOS 1.0 czy nawet obecna jego wersja (1.1) nie posiada jeszcze wszystkich systemowych aplikacji dostosowanych natywnie do działania w przestrzeni.
Nawet Apple musi zrozumieć, czego dokładnie klienci i poszczególne branże oczekują od komputera przestrzennego sprzedawanego na masową skalę. W ich rozumieniu, ale nie zmienia to faktu, że jeśli rynek pójdzie tą drogą (a znając historię – pójdzie), ten i kolejny rok będą kluczowe.
Czy to nowy iPhone?
Nie. I wątpię, aby ktokolwiek stawiał przed Vision Pro takie zadanie. Zdecydowanie, jednak gdy słyszę inne pytanie:
Krzychu, to warto teraz uczyć się tego programowania na sprzęty Apple?
Odpowiadam: Tak. Bez względu na wiek, co udowodnił dobitnie Krystian. To kolejny, najlepszy moment w historii kiedy możesz to zrobić. Jesteśmy, być może, u progu początków rewolucji komputerów przestrzennych i tak, jak kiedyś – tak dziś jest najlepszym momentem, aby wsiąść do tego pociągu i uczyć się razem z całym światem. Dodatkowo pamiętaj, że środowisko programistyczne Apple i język Swift są multiplatformowe, więc de facto nie uczysz się tylko programowania na visionOS czy iOS.
Więcej na temat Apple Vision Pro i jego znaczenia dla kilku kluczowych branż opowiadałem w październiku, w jednym z odcinków mojego podcastu.
A co w najnowszym odcinku podcastu?
Rozmowa z dziennikarzem technologicznym i podcasterem Danielem Olszewskim. Oprócz technologii rozmawiamy o lotnictwie, dronach, bieganiu. To także ten odcinek, w którym wreszcie opowiadam o mojej kolekcji pasków do Apple Watch.
#317 – Daniel Olszewski, obniżki cen i moje paski do Apple Watch →
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Callsheet – filmy i seriale w jednej aplikacji
Jeśli słuchasz podcastu ATP, to pewnie kojarzysz jednego z prowadzących – Caseya Lissa. Casey jest również deweloperem, który stworzył kapitalną aplikację Callsheet. Po co?
Callsheet korzysta z danych TMDB, a służy do tego, aby w piękny sposób prezentować dane o filmach i serialach. Jest dostępna na wszystkie platformy (łącznie z visionOS…) i posiada bardzo rozbudowane funkcje. Przykład? Możliwość wyłączenia spojlerów w komentarzach i opiniach o filmie.
Dla użytkowników sprzętów Apple jest to, moim zdaniem, wybór nr 1.
Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepie App Store z opcją subskrypcji w aplikacji w bardzo przystępnej cenie za 1 USD miesięcznie lub 10 USD rocznie.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Nowy headset do leczenia choroby Alzheimera → za pomocą światła i dźwięku
Robot w roli psa przewodnika? → Agnieszka Pilat współpracująca z Boston Dynamics, z którą rozmawiałem jakiś czas temu w podcaście, z pewnością powiedziałaby, że to już istnieje. Jednak naukowcy z University of Glasgow opracowują rozwiązanie, które może być tańsze i wdrożone na masową skalę.
Apple umożliwi pobieranie aplikacji z pominięciem App Store → ale tylko wybranym developerom.
Mark Zuckerberg, argumentuje, że w przypadku aplikacji objętych ograniczeniami wiekowymi → weryfikacja wieku powinna być zadaniem Apple. Ciekawy punkt widzenia.
Google wprowadza zmiany → w wyszukiwarce
Globalny Bank Nasion na Spitsbergenie → wiesz, że w ogóle istnieje? Ba, ma szalenie istotną rolę!
Z tego, krótkiego tekstu dowiesz się → dlaczego lepiej być przygotowanym, niż nie. Myślisz, że widziałeś podobne setki razy? Zaryzykuj. Warto.
🎧 PODCASTY I KINO
Nauka na błędach → jak do tego podejść mądrze?
Produktywność → bez poczucia wypalenia. Czy to możliwe?
Praca w branży IT i przebranżowienie → czy dziś ma to sens?
Nowy CarPlay w Porsche Cayenne → z rozbudowanymi funkcjami [WIDEO]
Dlaczego bycie YouTuberem technologicznym → wzbudza tyle kontrowersji? Świetna rozmowa! [WIDEO]
Lubisz klimaty z pogranicza nauki i sci-fi? → Rzuć okiem na serial Apple TV+ pt. „Constellation”. [SERIAL]
☕️ ZE ŚWIATA KAWY
WIRED wzięło na tapet → siedem popularnych mitów o kawie
Ukazał się trzeci odcinek mojego podcastu o kawie. Tym razem znajdziesz w nim relację z Krakowskiego Festiwalu Kawy 2024.
Podcast znajdziesz wszędzie tam, gdzie się ich szuka.
🎙 MÓJ NAJNOWSZY PODCAST →
#317 – Daniel Olszewski, obniżki cen i moje paski do Apple Watch →
Bank nasion i ziaren, czyli Globalny Bank Nasion w Svalbardzie - to jest super temat. ostatnio rozmawiałam z twórcami filmu o ekologicznym rolnictwie - ZIARNO ŚWIADOMOŚCI. Przeciekawa rzecz, na czasie, a po pokazie - była dyskusja. Zapis rozmowy - wrzucę tu za jakiś czas ;) A tu zajawka filmu https://www.youtube.com/watch?v=owyMsJRTxyQ