Kolejny rok bycia podcasterem
Ostatnie wydanie newslettera w tym roku poświęcam podsumowaniu kolejnych, podcastowych dwunastu miesięcy.
23/12/2023
23 grudnia 2017 roku udostępniłem pierwszy odcinek podcastu „Bo czemu nie?”. Jak miało okazać się sześć lat później, pierwszą z 306 audycji. Nadal, jak patrzę na tę liczbę oraz statystyki, które już prawie przebiły milion unikatowych odtworzeń, to lekko nie dowierzam. Jak pokazują inne wskaźniki, to ponad 60 000 minut, które Słuchacze spędzili, słuchając mojego gadania o technologiach. Taka liczba daje równowartość 2500 dni, czyli ponad sześciu lat, a to oznacza, że wielu z tych ponad trzystu odcinków słuchano więcej niż raz. To niesamowite.
Ten rok, pod wieloma względami, taki był, ale dziś – skupiając się tylko na aspekcie bycia podcasterem – czuję całkowitą wdzięczność za trzy aspekty:
Za ludzi, których było mi dane poznać dzięki temu, że jestem podcasterem i lubię (często za dużo, ale ten typ tak ma…) gadać i słuchać czyichś historii. Nie zliczę ile fantastycznych rozmów ze Słuchaczami, w różnych mediach, stoczyłem w 2023 roku. Ilości pytań, często niewygodnych, ale takie dają najwięcej wartości, jaką usłyszałem, prowadząc zajęcia z podcastingu na krakowskim Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Podobnie, jak tych, których miałem zaszczyt poznać osobiście podczas prowadzenia prelekcji na konferencji PyrCaster w Poznaniu. Jedno policzyć się jednak da. Jest to szalenie wąskie grono osób, które pozostaną w moim życiu na dłużej. Jasne, że nie tylko dzięki podcastom, ale gdyby nadawano je falami radiowymi, to nasze zdecydowanie miały tę samą częstotliwość.
Za informację zwrotną, którą tak obficie otrzymuję po zakończeniu każdego z sezonów mojego podcastu. I tym razem o nią proszę! → boczemunie.pl/ankieta/. Jeśli masz chwilę, to najlepszy prezent, jaki możesz mnie i każdemu twórcy treści dać. To pozwala mi lepiej rozumieć nie tylko ten, ciągle raczkujący nad Wisłą (ale coraz odważniej!), podcastowy rynek, ale również – siebie. Jesteśmy w końcu ludźmi i dzięki innym możemy lepiej kształtować siebie.
I w końcu za partnerów, z którymi mogłem realizować dziesiątki odcinków w tym roku i uczyć się bycia lepszym hostem, przedsiębiorcą i tym gościem, który stara się mówić o tym, jak używać technologi w taki sposób, aby to ona służyła nam. A nie my jej. Dziękuję wszystkim markom, które mi zaufały, a było ich ponad 25. i z częścią spotkam się również za rok by wspólnie tworzyć wartościowe treści. Ten cel pozostanie niezmienny.
Więcej znajdziesz w najnowszym odcinku podcastu: #306 – Koniec sezonu – dziękuję za ten rok! →
Zakończę moją odpowiedzią, której udzielam zawsze, słysząc pytanie:
Czym są dla mnie podcasty?
To największy na świecie uniwersytet, który nauczył mnie znacznie więcej przydatnych rzeczy niż cały system edukacji. Pozwolił poznać wartościowych ludzi, dzięki którym mogę stawać się lepszym człowiekiem. Nauczył słuchać, a nie tylko słyszeć. I zadawać właściwe pytania. Zmienił całe moje życie. A wszystko to w całkowitej wolności miejsca, czasu i zaangażowania, które mogłem określić sam. To jest siłą tego medium i całego świata głosu.
Najbliższe tygodnie poświęcę, jak co roku, solidnemu podsumowaniu zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. To jednak temat na osobne wydanie, a w tym roku zakończę, pisząc:
Do usłyszenia! Bo czemu nie?
Wracam po 10 stycznia 2024 r.
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Przegląd haseł i skrzynki mailowej
Jedną z rutyn końcówki każdego półrocza i roku jest wykonywanie przeglądu haseł. Wszelakich. Tych do usług, kont, a nawet fizycznych zamków. Choć każdy raczej ochoczo zgodzi się ze stwierdzeniem, że mocne hasła są ważne, to jednak „123456” także w tym roku było najpopularniejszym hasłem na świecie→ Drugie miejsce zajęło „admin”, a tuż za nim „„12345678”. Pytania? No właśnie…
Osobiście od lat korzystam z banku haseł i tylko do niego hasło pamiętam. A nawet to wcale nie było łatwe… Polecam, niezmiennie, 1Password, ale na rynku jest masa innych, tańszych odpowiedników.
Żaden bank czy usługa nie będą jednak skuteczne jeśli nie będziemy regularnie pilnować naszych haseł. Takie usługi mogą nam pomóc i wskazać te serwisu, co do których wiadomo, że nastąpił wyciek danych o użytkownikach lub pokazać, że używamy tego samego hasła do kilku (a zdarza się, że słyszę o jednym haśle do wszystkiego…) miejsc w sieci.
Drugą sprawą, którą polecam się zająć i która strawi kilka godzin, jest – skrzynka mailowa. Zwłaszcza newslettery i spam, który na nią regularnie dostajesz. Możesz (jeśli mieszkach w UE, bo Amerykanie nie mają tych mechanizmów i… mają to w większość gdzieś) skorzystać z przycisków „Unsubscribe” i wypisać się z list mailingowych. Po co?
Na przykład po, to aby nie dowiedzieć się od listonosza przynoszącego ofertę „dedykowaną Twojej żonie!” lub z maila, że będziesz ojcem. Jak jeden z moich znajomych, zanim żona zdążyła mu o tym powiedzieć.
Dane to waluta. Jak każda inna. Pamiętaj o tym.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
25 lat temu zaczęliśmy używać Google → pamiętasz internet z tamtych czasów?
Jak można wykorzystać AI, aby realnie pomagało nam w codziennych czynnościach → i to z wykorzystaniem możliwości ekosystemu Apple.
Apple wstrzymało sprzedaż najnowszych modeli Apple Watch Series 9 i Ultra 2 gen. → w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego!?
Ciekawie ten temat ujęła załoga podcastu ATP → polecam posłuchać od 35 minuty.
Co Apple Vision Pro → może oznaczać dla fotografii?
Jak wyglądał rozwój grafiki 3D w grach? → Michał Pisarski przygotował naprawdę świetny materiał na ten temat! Polecam nawet jeśli nie jesteś graczem.
Epic Games przegrało batalię prawną z Apple → ale wygrało z Google.
Zobacz sześć ciekawych aplikacji → działających w Menu Barze systemu macOS.
Wspólne interfejsy użytkowników → Co to oznacza i czym może stać się w przyszłości?
Poznaliśmy 100 najczęściej odwiedzanych → kanałów na YouTube…
Rozpocząłem przygotowania do maratonu w Wiedniu i założyłem w końcu Stravę. Jeśli biegasz lub chcesz kibicować – mój profil znajdziesz na → tutaj. Aktualnie uczę się biegać wolno… 🐢
🎧 PODCASTY I KINO
Jak być w tzw. tunelu flow? → Wyznaczając jego granice. Posłuchaj, jak to zrobić.
Stanford: Apple Watch lepiej niż cokolwiek innego → wykrywa nieregularne bicie serca u dzieci!
Szukasz krótkich wiadomości o rynku AI? → Znajdziesz je co tydzień w tej podcastowej serii.
Alaska → przystanek na końcu świata
Bardzo ciekawy i wielowątkowy → wywiad z Jeffem Bezosem
Dlaczego mózg zapomina ludzi? → Dr Gupta wyjaśnia. Jak zwykle w zrozumiały dla każdego sposób.
Wczoraj triathlonowy mistrz → dzisiaj szybki biegacz.
Jeśli macie obejrzeć w Święta jeden, świeży film (mało osób go nadal widziało) → to niech to będzie „Chłopiec, kret, lis i koń” od Apple TV+.
☕️ #Przefiltrowane
Kto kupuje najwięcej kawy na świecie? → Aktualnie nie są to już Stany Zjednoczone.
Unia Europejska może i pomogą → ale utrudnia też import, niektórych rodzajów kawy.
🎙 MÓJ NAJNOWSZY PODCAST →
#306 – Koniec sezonu – dziękuję za ten rok! →
Jeśli masz chwilę, to najlepszy prezent i podziękowanie, jaki możesz mnie i każdemu twórcy treści dać → boczemunie.pl/ankieta/.
Cieszę się, że w tym roku mieliśmy szansę się poznać, chociaż tylko przez telefon, bo jeszcze nie spotkaliśmy się na żywo. Miliśmy okazję współpracować, nie było lekko, ale jakąś magiczną drogą współpraca doprowadziła mnie do pozostania regularnym słuchaczem Bo Czemu Nie.
Podobnie, nagrywam podcasty i największą wartość widzę w relacji z ludźmi, których spotkałem podczas ich produkcji.