Czytelnicze podsumowanie roku
Co prawda za oknem roztopy, ale skoro zawsze chciałem napisać czytelnicze podsumowanie danego roku – to w końcu to robię. Łap kilka inspiracji na Święta!
16/12/2023
To wydanie będzie inne niż zazwyczaj, ale też bardzo konkretne. Ten rok czytelniczy nie był tak obfity, jak zakładałem, ale już jakiś czas temu nauczyłem się nie upychać rzeczy dla samego ich odhaczenia na liście. Tym, co natomiast wyróżnia niemal wszystkie polecane dziś przeze mnie książkowe pozycje, jest ich wyjątkowy, oparty na historiach ludzi klimat.
Zatem zaczynamy!
„Cztery tysiące tygodni” – Oliver Burkeman
Pierwsza pozycja, która ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Insignis, to niesamowita podróż w głąb współczesnego człowieka. Tytułowe cztery tysiące tygodni to czas, który – pisząc zupełnie wprost i nie zdradzając w ogóle tego, o czym jest ta książka – mamy na nasze życie. Średnio oczywiście.
Znajdziesz w niej siebie z niemal każdego etapu życia. Bez względu na to ile masz lat, gdy czytasz to wydanie. Też nie wierzyłem, że to możliwe. A jednak i warto się o tym przekonać. Całość napisana jest bardzo ludzkim, wręcz momentami do bólu siermiężnym językiem, a tłumaczenie tego nie zagłuszyło.
Na koniec pytanie klucz: Czy to jest książka coachingową? Absolutnie – nie.
„Sztuka odpuszczania” – Pat Flynn
Jest kilka książek, do których regularnie wracam. Żadna nie przebije oczywiście ilość przeczytań „Rozmyślań” Marka Aureliusza i „Człowieka w poszukiwaniu sensu” Wiktora Frankla, ale jedną z nich jest też „Sztuka odpuszczania” Pata Flynna.
Historia Pata to amerykański odpowiednik Michała Szafrańskiego. Historia obu panów zresztą przecina się w wielu momentach życia (o czym Pat wspomina także w tej książce), a jej najlepszym podsumowaniem jest podtytuł:
„Jak zamieniłem panikę na starcie w sukces na mecie”
I uwaga – nie chodzi tylko o pieniądze. Obok „Czterech tysięcy tygodni” i „Sapiens” Yuval Noah Harariego, powinna być przepisywana na receptę każdego, kto kończy dziś trzydziestkę.
„Nowojorczycy” – Craig Taylor
Gdyby to wydanie było rankingiem, ta pozycja z 2023 roku zajęłaby drugie miejsce. Nie jest nim, więc nie zdradzę też zwycięzcy. Nie o to mi dziś chodzi. „Nowojorczycy” to obraz mieszkańców miasta, w którym podobno wszystko jest możliwe. Miasta, w którym spędziłem pewien czas w tym roku i miasta, którego magnetyzm nie pozwala potem zasnąć przez kilka nocy po jego opuszczeniu.
Wszystko dlatego, że tworzy je największy tygiel kulturowy, jaki można sobie wyobrazić. Craig w sposób pozbawiony absolutnie waty słownej rysuje przed czytelnikiem obraz miasta poprzez historie jego mieszkańców. Od szewców, sprzątaczy szybów windowych, lekarzy, taksówkarzy, pracowników banków, kucharzy a skończywszy na elitach z Wall Street.
To miasto cię ładuje. Podkręca. […] To miasto nigdy nie śpi. […] Nie mogę sobie pozwolić na podróżowanie, a mimo to codziennie widzę tutaj cału świat.
Nawet jeśli Nowy Jork udało Ci się już odwiedzić, a już na pewno jeśli o tym marzysz – warto zacząć od tej książki.
„Londyńczycy” – Craig Taylor
Taylor wydał także „Londyńczyków”, w których udało mu się to samo. Żyłem i pracowałem w Londynie przez jakiś czas, więc mogę powiedzieć z ręką na sercu, że ta książka skutecznie obdziera stolicę Wielkiej Brytanii z płaszcza, który nakłada na nią monarchia. Pokazuje ten sam brud, smród, ale też magię i piękno, które pamiętam i do których, co jakiś czas, lubię wracać.
Za ciekawostkę mogącą zachęcić Cię bardziej, niech posłuży fakt, że aby otrzymać licencję taksówkarską w Londynie, musisz znać na pamięć ponad 1000 ulic (i uliczek) z dokładnością do wyobrażenia ich sobie w środku nocy. I nie, nikt nie załatwia tamtych licencji „pod stołem” (weryfikowałem).
„Świąteczny dyżur” – Adam Kay
Na koniec polecę Ci coś słodko-gorzkiego. Ta króciutka książka to historia cichych bohaterów każdych Świąt, długich weekendów czy majówek. Lekarzy, którzy jako ludzie, także czasami mają dość. Dość – ludzi. Kilka razy w ciągu dnia, ratując życie, stają przed tym samym pytaniem, z którym zderza się prędzej czy później każdy: I co z tym zrobisz?
A dlaczego nie mam tutaj żadnej książki o technologii?
Jeśli to pytanie pojawiło się w Twojej głowie, to zapewne chodziło o biografię Elona Muska, albo inną książkę, o której było w tym roku głośno w technologicznej bańce. I właśnie dlatego ich tutaj nie ma.
Wierzę, że o wiele więcej wspomnień przywieziesz z jakiejkolwiek czytelniczej podróży, polecanej wyżej.
Dobrej lektury!
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Jak dodawać notatkę z poziomu Apple Watcha?
Powoli zaczynam się zastanawiać, czy Michał Śliwiński nie powinien mieć tu stałej kolumny… Ponownie wziął na tapet i rozpracował temat, który wydawał się niewykonalny. System watchOS nie posiada oficjalnej, systemowej aplikacji Notatki od Apple. Oficjalnie zatem nie ma możliwości dodawania głosowo takiej notatki, np. podczas biegania z samym zegarkiem.
Michał znalazł jednak sposób, aby to zrobić, a całą instrukcję znajdziesz na jego blogu.
Mistrz!
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Miało być wspólne, przedświąteczne układanie playlist w ramach nowej funkcji kolaboracji w ramach Apple Music → ale nic z tego. Apple przełożyło wdrożenie tej funkcji na 2024 r. Szkoda.
Sideloading aplikacji na iOS → czyli temat, o którym jest głośno od dłuższego czasu. Co warto o nim wiedzieć? Zacznij tu.
Pantone ogłosiło kolor roku 2024 r. → tym razem padło na Peach Fizz
Nie przypuszczałem, że jeden post na X/Twitterze → ze zdjęciem nowego fotela wywoła dyskusję na dwie noce i prawie 120 000 zasięgu… A jednak. Podrzucam, ponieważ w toku tych dyskusji znajdziesz wiele cennych porad.
🎧 PODCASTY I KINO
Algorytmy Traumy → Jak Facebook karmi się twoim lękiem? Pozycja obowiązkowa.
Lubisz F1? → Posłuchaj rozmowy z Danielem Ricciardo. O walce mentalnej, powrocie do rodziny Red Bulla i wielu innych aspektach.
Systemowe aplikacje Apple → Jak bardzo ich nie doceniamy? Chłopaki z podcastu Upgrade mieli całkiem ciekawą dyskusję na ten temat. Polecam tylko ten rozdział z całego odcinka, od 33 minuty.
Na dokładkę → polecę film MKBHD, który jest doskonałym wademekum dla każdego, kto chce zacząć przygodę z Formułą 1. [WIDEO]
Warty uwagi wygląd uniwersytetu SWPS → Badania w projektowaniu i wdrażaniu innowacji – o czym pamiętać? [WIDEO]
☕️ #Przefiltrowane
W ostatnim wydaniu newslettera Ziarnisty.pl, Marek podrzucił gotową listę kawowych prezentowników na Święta. Przeklejam wybrane pozycje i Tobie, a moją rozmowę z Markiem możesz wysłuchać w 169. odcinku podcastu →