40 lat Macintosha
Macintosh skończył 40 lat. W tym tygodniu obchodziliśmy tę okrągłą rocznicę prezentacji komputera, który zmienił, dosłownie, świat. Dziś, z nieco szerszej perspektywy, o 24 stycznia 1984 roku.
27/01/2024
Steve Jobs i jego prototyp
Gdyby nie premiera Macintosha w 1984 roku, właśnie 24 stycznia, we Flint Center należącym do szkoły wyższej DeAnza College w Cupertino, gdzie Steve Jobs zaprezentował ledwo działający wówczas, nawet jeszcze określany mianem prototypu, komputer Macintosh, nie mielibyśmy tego, co dziś nazywamy po prostu – komputerem.
I nie mam na myśli tutaj tylko rozwoju samej linii Macintosh, samych Maców, ale przede wszystkim to, że dzisiaj komputer traktujemy już jako coś oczywistego.
Wszystkie książki i filmy poświęcone temu wydarzeniu pokazują wprost, że to, co Jobs pokazał światu, było owocem krwawej batalii zespołu o to, aby maszyna mogła w ogóle się uruchomiła. Potem całość oczywiście dopracowano, ale historia z prezentacją przełomowego urządzenia opartą na prototypie powtórzyła się w 2007 roku, kiedy Jobs prezentował światu iPhone’a.
W obu przypadkach presja czasu i próba zagięcia ówczesnych możliwości, aby spełnić wizję Jobsa, nie przeszkodziły w długofalowej zmianie status quo.
To właśnie Apple udomowiło maszynę, która do tej pory, do 1984 roku, kojarzona była tak naprawdę z tym wszystkim, z czym kojarzył się IBM. Mówiąc zupełnie wprost – z systemem DOS, z brakiem interfejsu graficznego, z tymi zielonymi literkami spadającymi przez ekran z góry na dół, czyli wiedzą tajemną zarezerwowaną dla entuzjastów czy programistów. Macintosh pokazał, że komputer może mieć interfejs graficzny, może być sterowany myszą i może dodatkowo całkiem ładnie wyglądać w domowym wnętrzu.
Historię mojego pierwszego Maca, a nie był to Macintosh, aż tak stary nie jestem (!), opowiadałem szczegółowo w odcinku numer 270 podcastu. Tam szeroko rozwodzę się nad tym, jak wyglądały czasy kupowania Maca w Polsce, jeszcze 15 lat temu. A nie było to tak proste jak dziś, kiedy możemy pójść do APR-ów i po prostu kupujemy Maca, czy zamawiamy w Apple Online Store. Wtedy to była prawdziwa walka o to, żeby w ogóle ten komputer dostać.
Do Polski, po wielu tygodniach lub miesiącu od prezentacji Apple, dostarczano kilkanaście sztuk. Tak naprawdę o ten komputer po prostu trzeba było walczyć. Jak wyglądało to w czasach Macintosha? W 1984 roku? Nie mam pojęcia bladego, natomiast mogę Was odesłać zdecydowanie do trzech książek. Po pierwsze do oficjalnej biografii Steve'a Jobsa, pióra Waltera Isaacsona. Do „Drogi Steve'a Jobsa”, gdzie też sporo na ten temat jest oraz do książki „iCon”. Te trzy pozycje myślę, że warto mieć gdzieś w swojej domowej biblioteczce. Jeżeli oczywiście jesteście fanami Apple, to na pewno, ale też fanami technologii ogólnie. Bo to są takie książki, które przechodzą przez historię Macintosha również w dość szczegółowy sposób.
Kierownictwo Apple o stanie platformy Mac
Steven Levy, dziennikarz WIRED, przeprowadził ciekawy wywiad z pięcioma dyrektorami Apple na temat stanu platformy Mac po 40 latach.
Levy porozmawiał z:
Gregiem Joswiakiem, starszym wiceprezesem ds. marketingu światowego,
Johnem Ternusem, starszym wiceprezesem ds. inżynierii sprzętu,
Craigem Federighi, starszym wiceprezesem ds. inżynierii oprogramowania,
Alanem Dye, wiceprezesem ds. projektowania interfejsu użytkownika,
oraz Molly Andersonem, liderem ds. wzornictwa przemysłowego.
W obszernym wywiadzie dyrektorzy Apple omawiają przeszłość, teraźniejszość i przyszłość komputerów Mac. Zacytuję wypowiedzi dwóch z nich:
Alan Dye:
To, co było dla nas takim sukcesem, to tak naprawdę jedno studio pełne projektantów zajmujących się projektowaniem sprzętu i oprogramowania, a także projektowaniem dźwięku, projektowaniem materiałów, projektowaniem kolorów. Mamy teraz około 50 dyscyplin, w tym haptykę i podobne rzeczy. Pracowaliśmy naprawdę ciężko, aby utrzymać to wszystko razem w jednej przestrzeni, projektując każdy produkt wytwarzany przez Apple.
John Ternus:
Kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy pracować z procesorami Apple Silicon, mieliśmy wrażenie, że zmieniły się prawa fizyki. Nagle mogliśmy zbudować MacBooka Air bez wentylatora z baterią wystarczającą na 18 godzin pracy. Najlepszą strzałą w naszym arsenale jest wydajność. Bo jeśli możesz poprawić wydajność, wszystko staje się lepsze.
Pełen artykuł polecam z całego serca. Znajdziecie go na WIRED.
Gdzie mogę Macintosha z 1984 roku?
W Polsce jest to możliwe w Apple Muzeum Polska, w Fabryce Norblina w Warszawie. Gorąco zachęcam, żeby odwiedzić miejsce Jacka i też zobaczyć sobie, jak ten Macintosh po prostu wyglądał. Trochę zrobić sobie taką wycieczkę sentymentalną do historii, do początków właściwie nowożytnych komputerów albo komputerów takich, które obecnie używamy.
Mojej rozmowy z Jackiem możesz posłuchać w tym odcinku → #198 – Z wizytą w Apple Muzeum Polska
Sto lat Macintosh!
Przechodzimy do Porady tygodnia oraz moich rekomendacji.
Porada tygodnia
Jeden ze Słuchaczy podcastu, Paweł pozdrawiam i dziękuję (!), polecił mi w ostatnim czasie ciekawą aplikację, która jest niczym innym, jak przeglądarką treści z serwisów streamingowych.
Po co nam ona? Friendly Streaming Browser umożliwia oglądanie i słuchanie treści z kilku serwisów jednocześnie i sprytnie radzi sobie z reklamami.
Warto sprawdzić.
Na co ostatnio trafiłem?
🛋️ DO KAWY
Apple Shares the Secret of Why the 40-Year-Old Mac Still Rules → czyli wspominany wyżej wywiad Stevena Levy’ego z pięcioma dyrektorami Apple.
A tutaj, w totalnej kontrze, artykuł na temat tego, → jak Apple stworzyło grupę wyznaniową. Nawet ja odnajduję w nim sporo prawdy.
Jak mogłaby wygląda alternatywna wersja systemowego Doca na macOS? → Ciekawe rozważania na temat UX systemu Maców.
Czym są chiplety? → To jedna z 10. technologii, które mogą dokonać niemałego przełomu w tym roku.
Polka, Aga Piłat, pracuje dla maszyn i technologii. Nie odwrotnie. Paradoks? → Nie w jej przypadku,. Rozmawialiśmy już lata temu o tym u mnie w podcaście →, a dziś podrzucam Ci jej najnowsze wystąpienie z TED AI 2023.
W zeszłym tygodniu pisałem o nowym urządzeniu AI, które ma być osobistym asystentem. → W tym podsyłam artykuł opisujący, dlaczego poleganie na interfejsach głosowych może być błędem, choć nie do końca się z tym zgadzam.
UE blokuje iRobot? → WSJ podaje, że UE chce zablokować przejęcie iRobot, firmy Roomba, przez Amazon za kwotę 1,7 mld USD. Było to nieco zagadkowe przejęcie, ale wydawało się, że chodziło głównie o dominację Amazona w inteligentnym domu.
Większość tego typu zestawień budzi u mnie spore kontrowersje. → Nie inaczej jest w tym przypadku. O większości aplikacji z tej listy nikt za 6 miesięcy nie będzie nawet pamiętał…
Wszyscy jemy mikroplastik na potęgę? → Też nie wierzyłem, ale zachęcam do zapoznania się z wnioskami ekspertów z University of Toronto.
Polskie ogniwa perowskitowe → z pierwszym na świecie certyfikatem!
Reklama iPhone’a 15 jest emo polskich mediach → czy dostrzegłeś pewien detal?
🎧 PODCASTY I KINO
Odcinek podcastu „Upgrade”, do którego zaproszono Dana Moren, Johna Grubera, Johna Siracusę, Shelly Brisbin i Stephena Hacketta → czołowych dziennikarzy i podcasterów technologicznych, którzy wspominają Macintosha i swoje pierwsze komputery Mac.
Rozmowa z autorem świeżo wydanego „The Productivity Field Guide” → Markiem Schmitzem w podcaście „Focus”.
WONDERY rozpoczęło emisję nowej serii w ramach cyklu „Business Wars” → tym razem biorąc na tapet historię dominacji Apple Watcha na rynku smartwachy i zegarków (ogółem). Świetna!
Co napędza wzrost cen mieszkań w Polsce? → w tym, dość krótkim, odc. podcastu „Ekonomicznie” udało się wyjaśnić zwięźle temat.
Już wkrótce Formuła 1 nie będzie potrzebowała kierowców? → W ZEA ruszają wyścigi autonomicznych bolidów… Tak, dobrze widzisz… [WIDEO]
Odkryłem też nowy podcast pt. „UX po Godzinach” → idealny dla fanów ładnych rzeczy, grafików i projektantów. Właśnie wystartował jego 4. sezon.